Gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak, uzun vadede doğru planlama yapabilmeyi gerektirir. Emlak piyasası her ne kadar oldukça karlı bir sektör olsa da birçok farklı unsurdan etkilenen oldukça hassas dengeler, fiyatların dalgalanmasına neden olabilmektedir.

 

Gayrimenkul yatırımı için öncelikle ne alacağınıza ya da neye yatırım yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Konuta, arsaya ya da dükkana mı yatırım yapacaksınız? Bu durumda en basitinden yatırım yapmayı planladığınız dükkanın yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bir konumda olmasına, konutun yaşam koşulları ve imkanlar açısından gelişmiş veya gelişme potansiyeli olan bir yerde bulunmasına, arsanın ise yatırım yapmaya müsait şartları taşımasına dikkat etmelisiniz. Bu temel şartlar haricinde yatırım yapılacak gayrimenkulle ilgili ayrıntılı analiz ve inceleme yapılması, yatırımınızın başarısına direkt olarak katkıda bulunacaktır.

 

Yatırım yapacağınız bölgeyi belirlerken, büyük inşaat şirketlerini takip edebilirsiniz. Büyük şirketlerin yatırım yaptığı bölgelerde arsa almanız ileride kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır. Eğer konuta yatırım yapmayı düşünüyorsanız ulaşım noktalarına yakın olması veya merkezi bir noktada bulunması gerekir. Böyle bir konut gelecekte daha fazla prim yapar ve size daha fazla kazandırır. Yatırımda altın kural alırken kazanmaktır. Yatırım uzmanları da bu kuralı sürekli hatırlatır.

 

Bu nedenle eğer doğru fiyata bir gayrimenkul alırsanız ileride daha fazla kazanç sağlamanız mümkün olur. Örneğin bir konutu temelden almak daha avantajlıdır. Bu noktayı da gözden kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Ancak bitmiş bir konut alırken de kira / fiyat oranı çok önemli bir kriterdir. Alacağınız konutun en fazla 160 ile 180 ayda kendini amorti etmesi gerekir. Bunu hesaplamak için de alım fiyatını kira bedeline bölmeniz yeterli olur. Arsa yatırımı yapılırken de özellikle imarlı arsaların tercih edilmesi gerekir. Ayrıca arsanın şekli ve konumu da değer artışında ve satışının kolay olmasında etkili olur. Bu noktaları da dikkate almayı ihmal etmeyin. Yatırım yaparken özellikle kriz dönemlerinde alım yapmaya özen gösterin. Çünkü bu dönemlerde gayrimenkullerin fiyatı daha uygun olur. Yatırımda kazanmak için zamanlamaya dikkat etmek de büyük önem taşıyor. Çünkü uygun fiyata aldığınız bir gayrimenkulü değeri arttığında satmanız kazanç elde etmenizi sağlıyor.Veli Grup İnşaat San. ve Tic. A.Ş.

İnşaat taahhüt ve gayrimenkul yatırım işlerinizde çevreye duyarlı ve kaliteli yapılar için doğru adres Veli Grup

VELİ GRUP İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş.

Öncelikli hedefimiz, çevre dostu mimari yapılar ve akıllı tasarımla sürdürülebilir bir gelecek inşa etmektir.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cumartesi : 09.00 - 19.00

Pazar günleri kapalıyız.

İLETİŞİM

TAKİP EDİN